PARANORMAL RESEARCH CREW
Καλώς ήρθες στο Forum της ομάδας RC- PARANORMAL RESEARCH CREW, η ομάδα μας σε περιμένει, ανέβασε και εσύ τις δικές σου αληθινές ιστορίες ή ιστορίες που σου έχουν πει…
Παρακαλώ να συμπληρώνεται το προφίλ σας.
Ευχαριστούμε .

http://ghosthunters.gr
PARANORMAL RESEARCH CREW
Καλώς ήρθες στο Forum της ομάδας RC- PARANORMAL RESEARCH CREW, η ομάδα μας σε περιμένει, ανέβασε και εσύ τις δικές σου αληθινές ιστορίες ή ιστορίες που σου έχουν πει…
Παρακαλώ να συμπληρώνεται το προφίλ σας.
Ευχαριστούμε .

http://ghosthunters.gr
PARANORMAL RESEARCH CREW
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

PARANORMAL RESEARCH CREW

GHOSTS AND OTHER STRANGE THINGS
 
ΦόρουμΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση
Facebook-Twitter
Πρόσφατα Θέματα
» PARANORMAL ACTIVITY AT CRETE !!!
Σούκουμπους,ο σεξουαλικός δαίμονας. I_icon_minitimeΠαρ Μαρ 25, 2022 6:27 am από Admin

» ΜΑΓΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΣΕ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΣΤΟ ΑΙΓΑΛΕΩ (ΒΙΝΤΕΟ)
Σούκουμπους,ο σεξουαλικός δαίμονας. I_icon_minitimeΚυρ Σεπ 27, 2020 5:42 am από Admin

» ΣΤΑΥΡΩΜΕΝΟ ΧΩΡΙΟ -ΠΗΓΗ ΦΩΚΙΔΑΣ -GREEK GHOSTHUNTERS
Σούκουμπους,ο σεξουαλικός δαίμονας. I_icon_minitimeΣαβ Αυγ 01, 2020 12:41 pm από Admin

» 10 ΧΡΟΝΙΑ GHOSTHUNTERS - VIDEO ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΣ ΠΕΡΙΕΡΓΩΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΩΝ !!!!
Σούκουμπους,ο σεξουαλικός δαίμονας. I_icon_minitimeΔευ Ιουν 08, 2020 12:06 pm από Admin

» ΣΤΟΙΧΕΙΩΜΕΝΟ ΣΠΙΤΙ ΥΜΗΤΤΟΣ - BINTEO
Σούκουμπους,ο σεξουαλικός δαίμονας. I_icon_minitimeΠεμ Δεκ 26, 2019 4:23 am από Admin

» ΣΤΟΙΧΕΙΩΜΕΝΟ ΣΑΝΑΤΟΡΙΟ ΠΑΡΝΗΘΑΣ GREEK GHOSTHUNTERS & RISE.GR
Σούκουμπους,ο σεξουαλικός δαίμονας. I_icon_minitimeΠεμ Μάης 23, 2019 11:29 am από Admin

» VEREGARIA HAUNTED HOTEL - GREEK GHOSTHUNTERS
Σούκουμπους,ο σεξουαλικός δαίμονας. I_icon_minitimeΚυρ Μάης 05, 2019 1:45 pm από Admin

» ΣΤΟΙΧΕΙΩΜΕΝΗ ΒΙΛΑ ΒΡΑΥΡΩΝΑ
Σούκουμπους,ο σεξουαλικός δαίμονας. I_icon_minitimeΚυρ Νοε 04, 2018 12:41 am από Admin

» Ειδα τον αγιο Παισιο
Σούκουμπους,ο σεξουαλικός δαίμονας. I_icon_minitimeΤετ Σεπ 26, 2018 9:00 pm από stylex

Πλοήγηση
 Πόρταλ
 Ευρετήριο
 Κατάλογος Μελών
 Προφίλ
 Συχνές Ερωτήσεις
 Αναζήτηση

 

 Σούκουμπους,ο σεξουαλικός δαίμονας.

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Erevus
gold member
gold member
Erevus


Posts : 219
Points : 311
Reputation : 16
Join date : 12/02/2013
Age : 33
Location : Athens

Σούκουμπους,ο σεξουαλικός δαίμονας. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Σούκουμπους,ο σεξουαλικός δαίμονας.   Σούκουμπους,ο σεξουαλικός δαίμονας. I_icon_minitimeΤρι Μάης 07, 2013 1:48 pm

Η σούκουμπους (λατ. succubus, πληθυντικός succubi), συνήθως γνωστή μαζί με την αρσενική της έκφανση, ίνκουμπους, είναι θηλυκός δαίμονας που επισκέπτεται τους άντρες ενόσω κοιμούνται και προχωρεί σε σεξουαλική επαφή μαζί τους.
Συχνά παρουσιάζεται ως γοητευτική παρουσία, κυρίως σε πιο σύγχρονες απεικονίσεις, ωστόσο παλιότερα, και επειδή υφίσταται σε παραδόσεις διαφορετικών λαών, θεωρούνταν άσχημη και προκαλούσε φόβο με το δαιμονικό παρουσιαστικό της, καθώς απεικονιζόταν με ουρά και φτερά, παρόμοια με της νυχτερίδας.
Σύμφωνα με το σύγγραμμα Malleus Maleficarum του 1486, η σούκουμπους απομυζεί το σπέρμα των ανδρών που σαγηνεύει, το οποίο χρησιμοποιεί ο ίνκουμπους για να αφήσει εγκύους τις γυναίκες που γοητεύει αυτός. Έτσι εξηγούνταν η γέννηση παιδιών δαιμόνων, καθώς υπήρχε η αντίληψη ότι οι δαίμονες δεν μπορούσαν να αναπαραχθούν.
Ως μια από τις πιο γνωστές succubus θεωρείται η Λίλιθ. Στην Καμπάλα, τέσσερις σούκουμπι ζευγάρωσαν με τον αρχάγγελο Σαμαήλ: η Λίλιθ, η Αγκράτ Μπατ Μαχλάτ, η Νααμάχ και η Εϊσέθ Ζενουνίμ. Σε μεταγενέστερες ιστορίες, η σούκουμπους πήρε τη μορφή σειρήνας.
Σύμφωνα με ένα θρύλο, ο ίνκουμπους (εφιάλτης στα λατινικά) και η σουκούμπους ήταν έκπτωτοι άγγελοι. Επίσης, υπάρχει και η ιστορία της Μεριντιάνα, μιας σούκουμπους που δεν ήταν μοχθηρή, αντιθέτως βοήθησε τον Πάπα Σιλβέστρο Β' να ανελιχθεί στην ιεραρχία της Ρωμαιοκαθολικής Εκκλησίας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vse
five stars member (respect)
five stars member (respect)
vse


Posts : 131
Points : 170
Reputation : 9
Join date : 20/03/2013
Age : 38
Location : Greece

Σούκουμπους,ο σεξουαλικός δαίμονας. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σούκουμπους,ο σεξουαλικός δαίμονας.   Σούκουμπους,ο σεξουαλικός δαίμονας. I_icon_minitimeΤετ Μάης 08, 2013 4:03 am

Είχε πέσει στα χέρια μου ένα τεύχος του περιοδικού mystery έτους 2010 και έλεγε ένα αρθρο για αυτοόν τον δαίμονα,ανάφερε μάλιστα και συνεντεύξεις γνωστών ανθρώπων της της ξένης showbiz οι οποιο παράθεταν της επιθέσεις εμπειρίες που είχαν με τον παραπάνω δαίμονα...έλεγε λοιπόν το άρθρο ότι πρόκειτε για έναν δαίμονα ονοματη succubus ή αλλιώς inccubus,δεν έχει φύλλο διαθέτει όμως δύο υποτηθέμενα γεννητικά όργανα που μοιάζουν με τα ανθρώπινα ώστε να τα χρεισιμοποιούν για να ξελογίασουν και να αποπλανήσουν τα αμέμτου ηθικής θύματα τους ή αυτά ήταν άντρες ή γυναίκες.Δεν μπορούν να αναπαραχθούν ούτε να νοιώσουν ευχαρίστηση με την πράξη αυτή,το κάνουν μόνο για να αποπλανήσουν τα θύματα τους,να τα κάνουν να αμαρτήσουν.πολλές φορές αφήνουν έγκυες τις γυναίκες θύματα (γεννεσεις δαιμονικών παιδιών) με ανθρώπινο σπέρμα που έχουν πάρει από αρσενικά θύματα τους.μπορούν να πάρουν όποια μορφή θέλουν ώστε να σαγινεύσουν και να πετύχουν το σκοπό τους,ο μόνος τρόπος για να τους καταλάβουμε είναι ότι δεν έχουν αφαλό όπως οι άνθρωποι,δηλαδή μπορεί να γίνουν ένα πιστό αντίγραφο του άντρα μας ή της γυναίκας μας από μορφή και το μόνο πράγμα που θα μας βοηθήσει να τους ξεχωρήσουμε είναι η έλλειψη του άφαλού.Αυτό είχα διαβάσει,σίγουρα έχω ξεχάσει κάποια πράγματα αλλά τα βασικά τα έγραψα,αυτά που θυμόμουν....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Erevus
gold member
gold member
Erevus


Posts : 219
Points : 311
Reputation : 16
Join date : 12/02/2013
Age : 33
Location : Athens

Σούκουμπους,ο σεξουαλικός δαίμονας. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σούκουμπους,ο σεξουαλικός δαίμονας.   Σούκουμπους,ο σεξουαλικός δαίμονας. I_icon_minitimeΤετ Μάης 08, 2013 4:44 am

Το σουκουμπους είναι το θηλυκό και το ινκουμπους το αρσενικό,κοίτα αυτά τα δαιμόνια είναι μεσαίου βαθμου,δεν είχα ποτέ κάποια παρεμφερή εμπειρία,απλά εγκυκλοπαιδεικά το έγραψά,απλά αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι με την πάροδο του χρόνου το θέμα της μορφής τους αλλάζει ανάλογα με τις κοινωνίες...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vse
five stars member (respect)
five stars member (respect)
vse


Posts : 131
Points : 170
Reputation : 9
Join date : 20/03/2013
Age : 38
Location : Greece

Σούκουμπους,ο σεξουαλικός δαίμονας. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σούκουμπους,ο σεξουαλικός δαίμονας.   Σούκουμπους,ο σεξουαλικός δαίμονας. I_icon_minitimeΤετ Μάης 08, 2013 5:33 am

...δεν αντιλέγω μαζί σου άλλωστε στη δικιά σου ανάρτηση αναφέρεις καθαρά εγκυκλοπεδικά το θέμα,πιο επιστημονικά να το πω,το δικό μου είναι πιο ''κουτσομπολίστικο'' λαικό να το πω με συνεντευξεις μαρτυρίες θυμάτων,το άρθρο που είχα διαβάσει τότε.Απλά είμαι ενήμερη του θέματος,δεν είναι πρωτακουστο για μένα τώρα αν έχω δίκιο ή άδικο αν έχει ή όχι φύλλο ο σεξμανιακ ντιμον, φίλε μου ερεβουσ δε θέλω να μάθω ειλικρινά Smile Very Happy (μακριά από μας!!!!)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Erevus
gold member
gold member
Erevus


Posts : 219
Points : 311
Reputation : 16
Join date : 12/02/2013
Age : 33
Location : Athens

Σούκουμπους,ο σεξουαλικός δαίμονας. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σούκουμπους,ο σεξουαλικός δαίμονας.   Σούκουμπους,ο σεξουαλικός δαίμονας. I_icon_minitimeΤετ Μάης 08, 2013 5:46 am

Χαχαχαχα,κοίτα ο κοσμικός νόμος δράσης αντίδρασης είναι γεγονός,αν δεν προκαλέσεις κάτι είναι δύσκολο να σου έρθει.Εξάλλου το μεγαλύτερο τους όπλο είναι η άγνοια της ύπαρξής τους.Ο διάολος,έλεγε ένας γέροντας,κρύβεται μέσα σε ένα τσουβάλι όταν κανα κέρατο βγαίνει απ'έξω προσπαθεί να μας πείσει ότι δεν είναι κέρατο αλλά πατάτα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vse
five stars member (respect)
five stars member (respect)
vse


Posts : 131
Points : 170
Reputation : 9
Join date : 20/03/2013
Age : 38
Location : Greece

Σούκουμπους,ο σεξουαλικός δαίμονας. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σούκουμπους,ο σεξουαλικός δαίμονας.   Σούκουμπους,ο σεξουαλικός δαίμονας. I_icon_minitimeΤετ Μάης 08, 2013 6:31 am

....τι θυμήθηκα σχετικά με το θέμα μας...μου είχε πει η γιαγιά μου μια ιστορία ότι μια γυναικα στο χωριο (μάλιστα 'ηταν και συγγενείς μας) ήταν έγκυος την περίοδο που ο άντρας της ήταν αντάρτης της αντίστασης (1940 γερμανοι)και όταν την πιάσαν οι πόνοι τρέξαν φωνάξαν τη μαμή μετα από αρκετή ώρα γέννησε ένα πλάσμα το οποίο γύρισε και την δάγκωνε (τη μάνα του) είχε δόντια μυτερά και νύχια μεγάλα και έσκουζε (δεν ξέρω τι εννοούσε με το έσκουζε,σας το μεταφέρω όπως μου το είπε)ήταν σαν γάτα ,τότε φωνάξαν τις γυναίκες και ανοίξαν ένα λάκο βράσαν νερο και ρίξαν εκεί το πλάσμα και το ζεμάτησαν με το νερο να το σκοτώσουν....ίσως και να είναι αλήθεια...να είχε η ''θειά μου'' καμιά επίσκεψη του σεξμανιακ ντίμον Very Happy .παλιά που δεν είχε γνώσεις ο κόσμος ακόμα και τους επιληπτικούς τους λέγαν δαιμονισμένους ή τρελούς που τους ''έπιανε η τρέλα'' για να δώσουν εξήγηση στις κρίσεις επιληψίας...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Erevus
gold member
gold member
Erevus


Posts : 219
Points : 311
Reputation : 16
Join date : 12/02/2013
Age : 33
Location : Athens

Σούκουμπους,ο σεξουαλικός δαίμονας. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σούκουμπους,ο σεξουαλικός δαίμονας.   Σούκουμπους,ο σεξουαλικός δαίμονας. I_icon_minitimeΤετ Μάης 08, 2013 10:08 am

Αυτό αγαπητή vse δεν είναι Incubus,είναι κάτι άλλο,χειρότερο γιατί έχει υλική μορφή,διάβασε ένα παλαιότερο κείμενο μου το ''Καλικαντζραίοι στο μαντρί''.Αυτό που ήρθε σε επαφή με την θεία σου ονομάζεται Λοντσβέχ,αλλά αυτά έχω σκοπό να τα αναλύσω κάποια άλλη στιγμή.Το έσκουζε προφανώς σήμαινε πως ούρλιαζε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stylex
very good member
very good member



Posts : 45
Points : 66
Reputation : -3
Join date : 18/04/2013
Age : 28
Location : greece

Σούκουμπους,ο σεξουαλικός δαίμονας. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σούκουμπους,ο σεξουαλικός δαίμονας.   Σούκουμπους,ο σεξουαλικός δαίμονας. I_icon_minitimeΤετ Μάης 08, 2013 11:24 am

Autos o demonas sinithos pote emfanizete?


Έχει επεξεργασθεί από τον/την stylex στις Τετ Μάης 08, 2013 2:56 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vse
five stars member (respect)
five stars member (respect)
vse


Posts : 131
Points : 170
Reputation : 9
Join date : 20/03/2013
Age : 38
Location : Greece

Σούκουμπους,ο σεξουαλικός δαίμονας. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σούκουμπους,ο σεξουαλικός δαίμονας.   Σούκουμπους,ο σεξουαλικός δαίμονας. I_icon_minitimeΤετ Μάης 08, 2013 4:18 pm

μάλιστα....και εγώ τυχαία το ανάφερα αλλά κάτι καινουριο που δεν γνωριζα πάλι ''βγάλαμε''...οκ ευχαριστώ ερεβους θα περιμένω πληροφορίες....την έχω διαβάσει την ιστορία σου,νόμιζα ότι ο όρος καλλικάτζαροι είναι ο σωστός...περιμένω να αναγνωσω πληροφοριες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Erevus
gold member
gold member
Erevus


Posts : 219
Points : 311
Reputation : 16
Join date : 12/02/2013
Age : 33
Location : Athens

Σούκουμπους,ο σεξουαλικός δαίμονας. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σούκουμπους,ο σεξουαλικός δαίμονας.   Σούκουμπους,ο σεξουαλικός δαίμονας. I_icon_minitimeΠεμ Μάης 09, 2013 12:02 pm

Δεν λέω ότι είμαι σίγουρος,σου λέω τι εικάζω,τώρα για το καλικάντζαροι θεωρώ ότι είναι μια πολύ γενικευμένη λέξη που όμως χαρακτηρίζει συγκεκριμένες οντότητες...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Erevus
gold member
gold member
Erevus


Posts : 219
Points : 311
Reputation : 16
Join date : 12/02/2013
Age : 33
Location : Athens

Σούκουμπους,ο σεξουαλικός δαίμονας. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σούκουμπους,ο σεξουαλικός δαίμονας.   Σούκουμπους,ο σεξουαλικός δαίμονας. I_icon_minitimeΠαρ Μάης 10, 2013 6:20 am

Θα σου στείλω στο inbox δύο συνδέσμους να καταλάβεις για τι μιλάω.Δες τα προσεκτικά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Σούκουμπους,ο σεξουαλικός δαίμονας.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Ο Δαίμονας αυτοπροσώπως.
» Η Φωτογραφία και ο δαίμονας
» Δαιμονας ή Μόρα?
» Ένας δαίμονας στο δωμάτιο μου!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
PARANORMAL RESEARCH CREW :: ΟΙ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΣΑΣ :: ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΜΕ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ Η ΑΝΕΞΗΓΗΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ-
Μετάβαση σε: